نگهداری از چرم

چرم و نگهداری از آن :

چرم یکی از مواد بسیار کاربردی می باشد که در تهیه و تولید انواع مبل ها، کت ها، کیف ها، کفش ها، پالتو ها و …. مورد استفاده قرار می گیرد. چرم ها مانند سایر پارچه ها انواع مختلف و متنوعی دارند که می توان آن ها را به سه دسته چرم های سنگین، نیمه سنگین و چرم های سبک تقسیم کرد که هر کدام انواع مختلفی دارند. توجه کنید که روش نگهداری از چرم به نوع چرم بستگی دارد که در ادامه به معرفی انواع چرم ها و روش های نگهداری از آن ها پرداخته ایم.

آشنایی با انواع چرم ها :

چرم گیاهی، چرم مراکشی، چرم اسپانیایی، چرم روسی، چرم های دانه دار، چرم اشبالت، چرم جیر، چرم ورنی، چرم مار، چرم کروکودیل، چرم گاوی، چرم گوسفندی و …. از انواع چرم ها می باشند که اغلب از آن ها برای تهیه کت، کاپشن، کفش، کیف و …. استفاده می شود.

نگهداری از محصولات چرمی

چرم گیاهی : چرم گیاهی نمونه ای از چرم های کاملا طبیعی می باشد که در دباغی آن ها از هیچ گونه ماده شیمیایی مانند رنگ های شیمیایی و …. استفاده نمی شود. برای تغییر رنگ این نوع چرم از رنگ های گیاهی مانند روناس، حنا و ….. استفاده می شود.

چرم مراکشی : چرم های مراکشی یکی از محکم ترین و مستحکم ترین چرم ها می باشند. این نوع چرم علاوه بر این که استقامت بالایی دارد، بسیار نرم و انعطاف پذیر است به همین دلیل در تهیه انواع کیف ها و همچنین اکسسوری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

چرم جیر : نمونه دیگری از چرم های طبیعی، چرم های جیر می باشند. این نوع چرم حالت مخملی دارد و طی فرآیند منحصر به فردی تولید می شود. از این نوع چرم ها می توان به عنوان رویه و همچنین لایه استفاده کرد.

چرم اشبالت : چرم اشبالت یکی از فرآورده های چرم گاوی می باشد. در حقیقت برای تهیه این نوع چرم، چرم گاوی را ورقه ورقه می کنند که اغلب از آن به عنوان آستر در تولید بسیاری از وسایل چرمی مانند کیف ها استفاده می شود.

چرم های ورنی : یکی از چرم های بسیار محبوب، چرم های ورنی می باشند. این نوع چرم ها از پوست گوساله تهیه می شوند که سطح آن ها توسط پوشش های ویژه و منحصر به فردی پوشانده می شوند.

چرم کروکودیل : چرم کروکودیل و سوسمار یکی از لوکس ترین و یا گران ترین چرم ها می باشد که از نظر کیفیت، استحکام و مقاومت بی نظیر است.

نگهداری از محصولات چرمی

همه چیز در مورد محصولات پی واکس

آشنایی با روش نگهداری از چرم :

برای نگهداری از چرم باید به عوامل مختلفی چون لکه ها چرمی، چرم و رطوبت، خشک کردن چرم ها، تمیز کردن چرم ها، حفظ نرمی چرم ها، شست و شو آن ها و ….. دقت شود. به عبارت دیگر :

  1. یکی از نکات مهم در روش نگهداری از چرم ها، لکه های آن ها می باشد. کثیف شدن و یا ایجاد لکه های مختلف روی سطح چرم ها مانند لکه خودکار، لکه خوراکی و ….. امری غیر قابل انکار است برای تمیز کردن آن ها باید از اسپری های تمیز کننده مخصوص محصولات چرمی استفاده کنید. توجه کنید که برای تمیز کردن لکه های عمیق باید صبوری به خرج داد تا به بافت چرم آسیب وارد نشود.
  2. چرم و رطوبت چرم ها از دیگر نکاتی می باشد که در روش نگهداری از چرم ها باید مد نظر قرار داد. هیچکدام از چرم های طبیعی ضد آب نیستند، درر نتیجه قبل از این که محصولات چرمی را در تماس با آب قرار دهید بهتر است از اسپری های ضد آب مخصوص محصولات چرمی استفاده کنید. اگر چرمی خاصیت ضد آب داشته باشد، مطمئن باشید که خواص طبیعی خود را از دست داده است. در صورتی که چرم خیس شد، بلافاصله آن را خشک کنید.
  3. حفظ نرمی و انعطاف پذیری چرم ها یکی از نکات بسیار مهم در نگهداری از آن ها می باشد. برای حفظ نرمی و انعطاف پذیری محصولات چرمی بهتر است از محصولات پی واکس استفاده کنید. محصولات پی واکس، واکس های بسیار مرغوب و با کیفیت می باشند که با برند های جهانی برابری می کند.

نگهداری از محصولات چرمی

  1. شست و شو یکی از نکات بسیار مهم در نگهداری از چرم ها می باشد. همان طور که براق بودن و زیبا بودن محصولات چرمی در استایل هر فرد تاثیر بی نظیری دارد، کثیف بودن آن ها نیز به شدت در استایل و همچنین شخصیت افراد تاثیر منفی دارد. در نتیجه شست و شو آن ها امری ضروری است. البته توجه کنید که برای شستن آن ها نباید از ماشین های لباسشویی استفاده کنید. برای شست و شو بهتر است از کف صابون و اسفنج استفاده کنید و سپس آن ها با آب سرد آبکشی کنید. برای خشک کردن آن ها از قرار دادن آن ها در برابر تابش مستقیم نور خورشید برای مدت طولانی خودداری کنید.
  2. از دیگر نکاتی که در روش نگهداری از چرم ها باید به آن توجه شود، عدم استفاده از واکس های بی کیفیت می باشد. واکس ها بی کیفیت علاوه بر این که نرمی چرم و انعطاف پذیری آن را تامین نمی کند باعث صدمه به چرم می شود. استفاده از محصولات واکسی نامناسب باعث مات شدن چرم می شود.
  3. از تمیز کردن چرم ها و محصولات چرمی بعد از هر بار استفاده غافل نشوید. بعد از این که محصولات چرمی را مورد استفاده قرار دادید، آن ها را گردگیری کنید و اگر روی آن چیزی ریخته است در اولین فرصت برای تمیز کردن آن اقدام کنید. ماندگاری لکه ها باعث صدمه به چرم می شود.

خرید محصولات مرغوب جهت نگهداری از چرم ها :

استفاده از محصولات مراقبتی چرم، بهترین روش نگهداری از چرم ها می باشد. در حقیقت برای محافظت و مراقبت بهتر از محصولات چرمی بهتر است سراغ محصولات واکسی بروید. محصولات پی واکس علاوه بر این که از چرم ها مراقبت می کنند، نیاز آن ها را نیز تامین می کنند. برای خرید محصولات پی واکس می توانید از سایت معتبر این مرکز چون www.pwaxco.ir استفاده کنید و بعد از بررسی محصولات، سفارشات خود را ثبت کنید.