هنر چرم دوزی و ابزار مورد نیاز

چرم دوزی و استفاده از آن :

چرم دوزی یکی از هنر هایی می باشد که امروزه محبوبیت ویژه ای پیدا کرده است. همان طور که مشخص است این هنر نوعی هنر دستی است که باید چرم ها را تحت شعاع قرار داد. به عبارت دیگر در هنر چرم دوزی می توان چرم ها را به روش های مختلف به یک دیگر متصل کرد و محصول مورد نظر را تولید کرد. لازم به ذکر می باشد که به مواد و تجهیزات زیادی برای انجام این هنر احتیاج است. در اینجا قصد داریم به بیان تاریخچه این هنر، لوازم مورد نیاز برای انجام آن و ….. بپردازیم.

هنر چرم دوزی و آشنایی با تاریخچه آن :

چرم یکی از متریال های بسیار محبوب می باشد که از گذشته تا به امروز مورد استفاده اکثر افراد به ویژه ایرانی ها قرار گرفته است. استفاده از چرم جهت تولید وسایل و لباس های مختلف مانند کت، زره و ….. از 3 هزار سال پیش در ایران رایج بوده است. با گذشت زمان و پیشرفت علم، نحوه استفاده از چرم ها و همچنین کیفیت محصولات چرمی تغییر پیدا کردند.

هنر چرم دوزی در دوره عباسی به اوج خود رسید. در آن دوره از پوست چرمی حیوانات جهت تولید انواع محصولات چرمی مانند جلد شمشیر، زره های جنگی، چکمه و یا پاپوش های چرمی، کلاه و ….. استفاد می شد. در دوره تیمور این هنر زیبا و کاربردی، گسترش یافت. به عبارت دیگر از این هنر علاوه بر تولید وسایل و محصولات کاربردی، جهت تولید اشیا زینتی نیز استفاده شد. در دوران صفویه و قاجاریه به این هنر اهمیت ویژه ای داده شد.

 

آموزش هنر چرم دوزی و وسایل مورد نیاز برای انجام این هنر :

همان طور که گفته شد برای انجام این هنر به وسایل و تجهیزات زیادی نیاز است که هر کدام کاربرد های منحصر به فردی دارند. به عنوان مثال از وسایل لازم برای انجام این هنر می توان به تخته فایبر گلاس، مشته، موم، دستگاه دکمه زن، سنبه، نخ موم زده، خط کش، قیچی، دکمه، آستر، مداد و …. اشاره کرد.

تخته های فایبر گلاس : از این وسیله برای سنباده زدن و سوراخ کردن پارچه چرم مورد نظر استفاده می شود. به عبارت دیگر باید این تخته را زیر چرم قرار داد و سپس برای سوراخ کردن و یا سنباده زدن چرم مورد نظر اقدام کرد.

سنبه : سنبه یکی دیگر از وسایل مورد نیاز برای انجام هنر چرم دوزی می باشد. از این وسیله برای سوراخ کردن هنر چرم دوزی استفاده می شود. این وسیله دارای سایز های مختلف و متعددی می باشد که از شماره  1، شماره 2 و شماره 3 بیشتر استفاده می شود. از سنبه شماره 1 جهت ایجاد سوراخ های لازم برای دوخت با نخ استفاده می شود. از سنبه شماره 2 برای سوراخ کردن چرم جهت دوخت دکمه استفاده می شود و اما سنبه شماره 3 برای ایجاد سوراخ جهت دوخت و دوز با قیطان های پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

مشته : مشته یکی دیگر از وسیله های مورد نیاز برای انجام این هنر می باشد که برای ضربه زدن استفاده می شود. به عبارت دیگر هنگامی که می خواهید با استفاده از سنبه سطح چرم را سوراخ کنید، باید از این وسیله جهت ضربه زدن به سنبه استفاده کنید. شکل ظاهری این وسیله شبیه به گوشتکوب بوده و در سه سایز مختلف چون بزرگ، متوسط و کوچک تولید شد است.

چرم سازی در ایران و ابزار و ماشین آلات چرم سازی

موم : موم یکی از وسیله های کاربردی می باشد که برای این که کار بهتر و تمیز تر انجام شود، مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت این ماده را روی نخ مورد نظر می کشند تا نخ مصرفی لایه لایه نشود و دوخت چرم به راحتی انجام شود.

دستگاه پانچ و یا سوراخ کن : دستگاه پانچ و یا سوراخ کن یکی از وسایلی می باشد که نیاز به سنبه و مشته را به حداقل می رساند. به عبارت دیگر از این نوع وسیله می توان برای سوراخ کردن کمربند ها، سوراخ کردن محل دوخت و دوز، محل دوخت دکمه و …. استفاده کرد که نیازی به مشته و سنبه نمی باشد.

انواع چرم ها :

برای انجام هنر چرم دوزی می توان از چرم های مختلف و متنوعی استفاده کرد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. از انواع چرم های مصرفی می توان به چرم های مصنوعی، چرم های حیوانی، چرم های گیاهی، چرم های ترکیبی و ….. اشاره کرد. هر چقدر چرم های استفاده شده در تولید محصولات چرمی با کیفیت تر باشند و استحکام بیشتری داشته باشند، قیمت نهایی آن ها بیشتر خواهد بود. توجه کنید که تمیز انجام شدن این هنر در قیمت نهایی محصولات بسیار تاثیر خواهد داشت.

چرم

نگهداری از محصولات چرمی دست دوز :

برای نگهداری از محصولات چرم دوزی بهتر است از واکس های مرغوب و با کیفیت استفاده کنید. محصولات پی واکس یکی از مرغوب ترین واکس ها می باشد. در تولید آن ها از مواد اولیه بسیار با کیفیت و مرغوب استفاده شده است که در کیفیت نهایی محصول تاثیر بسزایی دارد. محصولات پی واکس علاوه بر این که باعث زیبایی بیشتر محصولات و حفظ نرمی و لطافت آن ها می شوند، به تغذیه آن ها کمک می کند. یکی از ویژگی های بارز محصولات واکسی پی واکس که سبب تمایز آن ها از دیگر محصولات واکسی می شود، خاصیت تغذیه کنندگی آن ها می باشد.

خرید محصولات پی واکس :

برای خرید محصولات پی واکس باید به اصل بودن آن ها توجه کنید تا به جای محصولات اصل، محصولات تقلبی و فیک را خریداری نکنید. برای جلوگیری از وقوع این مشکل از یک مرکز معتبر  نمایندگی های موجود در سطح کشور کمک بگیرید. مرکز پی واکس برای رفاه حال مشتریان خود شرایط فروش غیر حضوری را فراهم کرده است. برای خرید آنلاین محصولات نامبرده جهت مراقبت ا محصولات چرمی و همچنین محصولات چرم دوزی شده می توانید از سایت www.pwaxco.ir کمک بگیرید.

این مرکز محصولات خود را به صورت تضمین شده با قیمت بسیار مناسب به فروش می رساند. با مراجعه به سایت می توانید از محصولات موجود در این مرکز، ویژگی های هر کدام، قیمت آن ها و ….. مطلع شوید و بعد از بررسی محصولات، سفارش های خود را ثبت کنید.

فروشگاه